👏 Timp de trei zile copiii de la 𝐠𝐫𝐚̆𝐝𝐢𝐧𝐢𝐭̦𝐚 𝐧𝐫.𝟑 𝐝𝐢𝐧 𝐨𝐫. 𝐒̦𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐕𝐨𝐝𝐚̆ au participat la activitățile fotbalistice organizate de către antrenorii 𝐎𝐅𝐅𝐒 – 𝐩𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐎𝐩𝐞𝐧 𝐅𝐮𝐧 𝐅𝐨𝐨𝐭𝐛𝐚𝐥 𝐒𝐜𝐡𝐨𝐨𝐥𝐬 ( Școala Deschisă de Fotbal Distractiv). Conceptul proiectului „Open Fun Footbal Schools” este de a promova fotbalul într-un mediu sigur, în care copiii să fie în centrul atenției tuturor actorilor responsabili pentru siguranța lor.
🏃‍♂️ În ziua a treia am urmărit un adevărat spectacol fotbalistic, trucuri cu mingea și zâmbete pe fețele picilor. Copiii au avut ocazia să își demonstreze toate abilitățile învățate în primele două zile, cum ar fi fente, dribbling, șuturi spre poartă, coordonare etc. La 𝐂𝐮𝐩𝐚 𝐁𝐨𝐦-𝐁𝐨𝐧 au participat toți copiii, jucând 5 reprize a câte 5 minute, fiind repartizați în 12 terenuri cu diverse culori ( roșu, galben, albastru și verde). Picii s-au străduit din răsputeri să iasă învingători, fetițele au fost însă mai aprige, mai dinamice.
📌 Prin sprijinirea unei colaborări intersectoriale eficiente între 𝐈𝐧𝐬𝐩𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫𝐚𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐆𝐞𝐧𝐞𝐫𝐚𝐥 𝐝𝐞 𝐏𝐨𝐥𝐢𝐭̦𝐢𝐞 și 𝐅𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐚 𝐌𝐨𝐥𝐝𝐨𝐯𝐞𝐧𝐞𝐚𝐬𝐜𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐅𝐨𝐭𝐛𝐚𝐥 copiii vor fi premiați cu diplome. După spectacolul fotbalistic distractiv, copilașii s-au delectat cu suc și croasanți oferite de către centrul sindical ramural teritorial Ștefan Vodă din domeniul educației, președinte Victor Sînchetru și centrul sindical ramural teritorial Ștefan Vodă din domeniul agriculturii, președinte Venedict Lutenco.
🙏 Vă mulțumim că ne-ați urmărit! Ne revedem săptămâna viitoare, luni, marți și miercuri cu copii școlii primare la școala deschisă de fotbal distractiv. Acest program promovează apropierea eforturilor comune cum ar fi antrenori, profesori, părinți la nivel local și a principiilor fundamentale ale „sportului pentru toți”.