🔰Astăzi, 27 august, orașul Ștefan Vodă a sărbătorit cu emoție și mândrie 𝟯𝟰 𝗱𝗲 𝗮𝗻𝗶 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗽𝗿𝗼𝗰𝗹𝗮𝗺𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗜𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻ț𝗲𝗶 𝗥𝗲𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰𝗶𝗶 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗮 – 34 de ani de speranțe, eforturi și pași hotărâți pentru a ne construi destinul ca stat liber și suveran. Evenimentul a fost organizat de Primăria Ștefan Vodă, în parteneriat cu Casa de Cultură
🔰Manifestările au început cu 𝗱𝗲𝗽𝘂𝗻𝗲𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗳𝗹𝗼𝗿𝗶 la monumentul lui Ștefan cel Mare și Sfânt și la monumentul eroilor căzuți în războiul de pe Nistru din 1992 – un moment solemn de recunoștință și respect pentru cei care au apărat libertatea țării noastre. La eveniment au fost prezenți și 𝘃𝗲𝘁𝗲𝗿𝗮𝗻𝗶𝗶 𝗰𝗼𝗻𝗳𝗹𝗶𝗰𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗮𝗿𝗺𝗮𝘁 𝗱𝗲 𝗽𝗲 𝗡𝗶𝘀𝘁𝗿𝘂 𝗱𝗶𝗻 𝟭𝟵𝟵𝟮, aducând un omagiu camarazilor lor căzuți.
🔰Programul a continuat cu 𝗠𝗮𝗿ș𝘂𝗹 𝗜𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻ț𝗲𝗶, însoțit de fanfară, pe traseul străzilor 𝗟𝗶𝗯𝗲𝗿𝘁ăț𝗶𝗶 – 𝗣ă𝗰𝗶𝗶 – 𝗩𝗶𝗰𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲𝗶, simbolizând unitatea și demnitatea comunității. Totodată, a avut loc și 𝗱𝗲𝘀𝗰𝗵𝗶𝗱𝗲𝗿𝗲𝗮 𝗼𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹ă 𝗮 𝘀𝘁𝗿ă𝘇𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗿𝗲𝗻𝗼𝘃𝗮𝘁𝗲 – 𝗩𝗶𝗰𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲𝗶 ș𝗶 𝗩𝗮𝘀𝗶𝗹𝗲 𝗔𝗹𝗲𝗰𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗶, un moment de bucurie pentru întreaga comunitate.
🔰Un moment aparte l-a constituit 𝙫𝙚𝙧𝙣𝙞𝙨𝙖𝙟𝙪𝙡 𝙚𝙭𝙥𝙤𝙯𝙞ț𝙞𝙤𝙣𝙖𝙡 cu fotografii vechi și noi, realizat din inițiativa și cu participarea 𝗹𝗼𝗰𝘂𝗶𝘁𝗼𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝘀𝘁𝗿ă𝘇𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗩𝗶𝗰𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲𝗶 ș𝗶 𝗩𝗮𝘀𝗶𝗹𝗲 𝗔𝗹𝗲𝗰𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗶 – o adevărată punte între trecut și prezent.
🔰În cadrul evenimentului, 𝗱𝗼𝗺𝗻𝘂𝗹 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗮𝗿 𝗮𝗹 𝗼𝗿𝗮ș𝘂𝗹𝘂𝗶 Ș𝘁𝗲𝗳𝗮𝗻 𝗩𝗼𝗱ă, Cociu Vladislav, a adresat un mesaj de felicitare și recunoștință cetățenilor. Totodată, părintele paroh 𝗜𝗹𝗶𝗲 𝗧𝗶𝗺𝘂ș, cu Hramul Bisericii „Sfânta Treime”, a mers alături de comunitate pe străzile recent renovate și a oficiat 𝘀𝗹𝘂𝗷𝗯𝗮 𝗱𝗲 𝘀𝗳𝗶𝗻ț𝗶𝗿𝗲 𝗽𝗿𝗶𝗻 𝘀𝘁𝗿𝗼𝗽𝗶𝗿𝗲𝗮 𝗰𝘂 𝗮𝗴𝗵𝗲𝗮𝘀𝗺ă, aducând binecuvântarea asupra acestora și a locuitorilor.
🔰Organizatorii transmit mulțumiri ,Inspectoratul de Poliție Ștefan-Vodă pentru sprijinul acordat și asigurarea ordinii publice pe durata desfășurării manifestărilor.
🔰Sărbătoarea s-a încheiat într-o atmosferă de bucurie și unitate prin 𝗰𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁𝘂𝗹 𝗰𝗼𝗹𝗲𝗰𝘁𝗶𝘃𝗲𝗹𝗼𝗿 𝗮𝗿𝘁𝗶𝘀𝘁𝗶𝗰𝗲 𝗱𝗲 𝗮𝗺𝗮𝘁𝗼𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗖𝗮𝘀𝗮 𝗱𝗲 𝗖𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿ă, având-o ca invitată specială pe 𝗔𝗿𝘁𝗶𝘀𝘁𝗮 𝗣𝗼𝗽𝗼𝗿𝘂𝗹𝘂𝗶, 𝗟𝗲𝗻𝘂ț𝗮 𝗕𝘂𝗿𝗴𝗵𝗶𝗹ă, care a încântat publicul cu vocea și energia sa.
🔰𝗭𝗶𝘂𝗮 𝗜𝗻𝗱𝗲𝗽𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻ț𝗲𝗶 𝗻𝗲 𝗿𝗲𝘂𝗻𝗲ș𝘁𝗲 î𝗻 𝘀𝗽𝗶𝗿𝗶𝘁𝘂𝗹 𝗿𝗲𝘀𝗽𝗲𝗰𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗲 ș𝗶 î𝗻𝗰𝗿𝗲𝗱𝗲𝗿𝗲𝗮 î𝗻𝘁𝗿-𝘂𝗻 𝘃𝗶𝗶𝘁𝗼𝗿 𝗺𝗮𝗶 𝗯𝘂𝗻. 𝗟𝗮 𝗺𝘂𝗹ț𝗶 𝗮𝗻𝗶, 𝗥𝗲𝗽𝘂𝗯𝗹𝗶𝗰𝗮 𝗠𝗼𝗹𝗱𝗼𝘃𝗮! 🇲🇩