O premieră cu multe emoții, dueluri tari și procedee superbe la turneul republican de lupte greco-romane la 𝐒̦𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐕𝐨𝐝𝐚̆ în acest weekend, unde publicul entuziasmat a aplaudat și a aclamat, iar arbitrii au urmărit cu atenție duelurile aprige. De către unii spectatori au fost urmărite cele mai spectaculoase momente din luptă pe rețelele de socializare, de către părinții copiilor participanți, susținători, antrenori, organizatori turneul a fost urmărit integral rezistând întreaga zi. Au sărit scântei pe salteaua de lupte, fiecare sportiv încercând să impresioneze.
Primăria Ștefan Vodă aduce în anul 2025 o contribuție prețioasă la dezvoltarea patrimoniului sportiv al orașului, promovând valorile cu o mai vie intensitate și o mai mare eficiență cu caracter omagial, salutând inițiativa agentului economic și a școlii sportive, drept omagiu a dedicat 𝐓𝐮𝐫𝐧𝐞𝐮𝐥 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜𝐚𝐧 la lupte greco-romane aniversării a 52 de ani de activitate a lucrătorului emerit în domeniul culturii fizice și sportului, Antrenorului Emerit al Republicii Moldova 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐢𝐦𝐢𝐫 𝐂𝐮𝐥𝐚𝐜𝐥𝐢, acesta fiind formatorul a zeci de sportivi valoroși, precum:
– 𝐀𝐥𝐞𝐱𝐚𝐧𝐝𝐫𝐢𝐧 𝐆𝐮𝐭̦𝐮, campion european, campion mondial la jocurile olimpice tineret;
– 𝐀𝐥𝐞𝐱𝐞𝐢 𝐇𝐚𝐡𝐥𝐨𝐯𝐬𝐜𝐡𝐢 𝐬̦𝐢 𝐍𝐢𝐜𝐡𝐢𝐭𝐚 𝐀𝐩𝐨𝐬𝐭𝐨𝐥 premianți la jocurile europene și mondiale și mulți alți discipoli …
În numele primăriei Ștefan Vodă, 𝐑𝐚𝐝𝐮 𝐇𝐚𝐫𝐞𝐭, viceprimarul orașului , a transmis un mesaj de susținere necondiționată a sportului, reafirmând, că administrația orășenească , a înscris acest eveniment sportiv ca tradiție să se desfășoare în orașul nostru , subliniind că lupta greco-romană nu este doar un sport, ci o școală de viață, unde copiii noștri învață valori precum disciplina, responsabilitatea și concentrarea. La fel suntem onorați să-i susținem și să-i unim pe oamenii activi a comunității, fiind promovați în timp. Antrenorului emerit al Republicii Moldova dlui 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐢𝐦𝐢𝐫 𝐂𝐮𝐥𝐚𝐜𝐥𝐢 din partea Primăriei Ștefan Vodă i sa oferit un cadou ( costum de sport) și Diplomă de Gratitudine pentru efortul depus zilnic în educarea disciplinei sportive în rândul tinerei generații și pentru contribuțiile cantitative și calitative aduse dezvoltării culturii fizice în comunitate.
Am avut parte de o surpriză plăcută. Ne-a onorat cu prezența sa ex președintele raionului Ștefan Vodă, consilierul orășenesc, președintele federației de lupte a raionului, maestru în sport 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐌𝐨𝐥𝐨𝐳𝐞𝐚, felicitând sportivii și antrenorii participanți la turneu, în special, recunoștință omagiatului care duce numele orașului Ștefan Vodă pe podiumurile naționale și internaționale.
Peste 280 de luptători din 14 orașe și raioane ale țării – Chișinău ( școala sportivă „Speranța” / LT “Olimp”/ liceul municipal sportiv/ liceul internat municipal cu profil sportiv), Soroca, Bender, Tiraspol, Criuleni, Hâncești, Căușeni, Cahul, Comrat, Florești, Fălești, Ialoveni, Slobozia de peste Nistru și Ștefan Vodă s-au întrunit , s-au luptat. Unii și-au stăpânit cu greu emoțiile fiind dezamăgiți de rezultatul așteptat. Ăsta este sportul și aici se întâmplă lucruri neprevăzute.
La finalul zilei pline de provocări sportive, câștigătorii au fost răsplătiți cu cupe, tricou cu imprimare, medalii și diplome. Copii au fost premiați separat pentru performanțele lor individuale dar rezultatele lor au contat și pentru scorul echipei.
Întâietatea în clasamentul general/
(vezi galeria foto)






































