
Pe lângă bustul edificat în 2011 spre omagierea geniului național, administrația publică locală, prin locuitorii orașului i-a înveșnicit numele- 𝑷𝒂𝒓𝒄𝒖𝒍 𝑴𝒊𝒉𝒂𝒊 𝑬𝒎𝒊𝒏𝒆𝒔𝒄𝒖, strada Mihai Eminescu.
Oamenii de cultură locali îi dedică numeroase manifestări, bisericile ortodoxe din oraș oficiază slujbe de pomenire, rugăciuni.
Venim, revenim la opera poetului, căci acesta ne-a facut onoare peste veacuri triumfătoare, fiind iubit și apreciat la scara planetară.
O frumoasă și caldă atmosferă a predominat în incinta centrului de tineret, unde a avut loc vizionarea a două fragmente (scena 5 și 7) din baletul „Luceafărul” după creația marelui compozitor Eugen Doga.
Au fost prezenți cei, care absorb înțeleapta gândire filosofică a poetului, redată prin muzica simfonică, mișcare și cor. Atâta timp cât pe aceste pământuri vor trăi români iubitori de codru, de lac, de plopi, de flori, de tei, iubitori de dreptate și adevăr, doritori de bine pentru țară, 𝑬𝒎𝒊𝒏𝒆𝒔𝒄𝒖 ne va fi simbol și ideal.
